Účetnictví pro začínající podnikatele

Chystáte si založit živnost či malou firmu? Máte již oběhané všechny náležitosti, ale nevíte si rady s financemi? Podnikáte-li, je nutné podnikatelskou činnost také evidovat. Jako podnikatel máte na výběr ze dvou možností – buď si vést daňovou evidenci, dříve označovanou jako jednoduché úcetnictví, nebo klasické úcetnictví. Někdy vám však zákonodárce nedá na výběr a bude po vás požadovat vedení úcetnictví.

Jednoduché účentictví – Daňovou evidenci jako zjednodušenou formu můžete vést v případě, že podnikáte jako fyzická osoba a zároveň nejste zapsán v obchodním rejstříku, váš obrat nepřekročí 25 mil. Kč či vám to nenařizuje zvláštní právní předpis. V podnikaní může pomoci třeba i internet banka tím, že vám ušetří váš čas.

Klasické (podvojné) účetnictví – Pokud je však podnikatelem právnická osoba,je vždy nutné úcetnictví vést. Jako fyzická osoba, i pokud splňujete podmínky pro pouhé vedení daňové evidence, si však rovněž můžete dobrovolně říct, že povedete úcetnictví.

Mám vést daňovou evidenci nebo účetnictví?

Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí a vedením úcetnictví? Při vedení daňové evidence záleží na vás, jakým způsobem budete vaše příjmy, výdaje, majetek a závazky evidovat. Jen musíte v případě potřeby dokázat kdykoliv správci daně, že stav vašeho majetku je v pořádku. Mnoho podnikatelů k této evidenci používá tzv. peněžní deník, ve kterém zachycují svoje příjmy a výdaje. Nejjistější však bude, obrátit se na odborníky v oboru, kteří Vám účetnictví pomohou vést. Cena s pak odvíjí především dle počtu zpracovaných položek za účetní období.

Kolik to bude stát?

Při vašem podnikání vždy dbejte zákona. Jako fyzická osoba se musíte řídit živnostenským zákonem, podnikání právnických osob pak upravuje Obchodní zákoník. Pakliže si nejste jistí v tom, jak vést daňovou evidenci nebo úcetnictví, přenechejte to raději odborníkům, kteří za vás úcetnictví povedou. Nedostanete se tak do zbytečných problémů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *