Jak vydělat na chovu psů bez průkazu původu

Nedávno jsem se potkal po letech s bývalým spolužákem, který vypadal že se mu rozhodně nevede špatně. Po chvíli hovoru se zmínil, že si vydělá poměrně hodně peněz chovem a následným prodejem psů. Jelikož jsem o této metodě podnikání měl dosud jen poněkud mlhavé představy, trochu jsem jej vyzpovídal abych pro Vás čtenáře zjistil něco více o tomto poněkud kontroverznímu ale legálnímu způsobu, jak si můžete poměrně snadno vydělat peníze.

Chovat psy s PP nebo bez?
Jak se můžeme dozvědět od většiny chovatelů psů s PP, na chovné stanici se sice dají vydělat nějaké peníze, ale náklady na udržení psů ve výstavní kondici jsou poměrně vysoké. Mnohem lukrativnější formou výdělku se jeví množení a prodej momentálně populárních psích plemen bez průkazu původu, které nepodléhá nutné administrativní registraci a striktním pravidlům a odpadá také množství výdajů, přesto však můžeme najít na internetu inzeráty, kde se nabízí štěně bez PP i za 8000 Kč. Lidé kteří provozují tyto takzvané množírny jsou však vnímáni kynologickou veřejností poměrně negativně.

Chov psů bez průkaz původu
Tento způsob chovu psů za účelem zisku využívá především momentálních trendů, a proto jsou v nabídce těchto chovatelů především plemena psů, která jsou právě oblíbená a jejich cena se proto šplhá dosti vysoko. Přesto je však mnohem nižší než cena stejného psa bez průkazu původu, což umožňuje získat psa i lidem kteří si chtějí pořídit trendy psího kamaráda, ale nechtějí zbytečně utrácet za štěně s papíry, protože nemají zájem o výstavy a chtějí pouze chovat hezkého psa, utrácet spoustu peněz navíc jen za kus papíru je pro ně zcela zbytečné.
Přestože bylo medializováno několik případů, kdy chovatelé množili psy v skutečně nelidských podmínkách, existuje spousta poctivých chovatelů kteří sice prodávají štěňata bez PP za účelem zisku, ale ke kterým se chovjí s láskou a péčí, a která jsou ale chována v kvalitním prostředí ve kterém se pejsci mají dobře. Za současnou antikampaní proti množírnám psů je proto možná v mnoha případech konkurenční boj mezi chovateli.

S jakými výdaji je třeba počítat?
Pokud chcete chovat psa bez papírů, odpadne vám sice mnoho nutných výdajů, přesto však je nutné počítat s mnoha výdaji na kvalitní krmivo a také na lékařskou péči, zejména na očkování a odčervení psů. Na těchto výdajích skutečně není možné ušetřit, protože pokud budete mít pejsky nemocné, slabé, zamořené parazity a s nehezkou srstí, nemůžete čekat že se vám je podaří prodat za výhodnou cenu. Navíc byste mohli být obviněni i z týrání zvířat. Psi také potřebují určitý prostor, aby byli spokojení, a také výběh, proto je výhodnější se v chovu zaměřit na menší plemena jako je čivava nebo yorkshireský terriér, která jsou žádaná a jejich chov není tak náročný na místo jako chov velkých plemen psů.

Prodej psů – jak získat kupce?
Většina chovatelů, kteří prodávají štěňata, shání kupce prostřednictvím inzerátů v novinách nebo na internetu, což je poměrně velice laciný (v porovnání s jinými marketingovými kanály) způsob získávání zákazníků. K podobnému způsobu obživy je samozřejmě potřeba živnostenský list a registrace na místně příslušném finančním úřadu. Jedná se totiž o soustavnou činnost za účelem zisku, takže jde o podnikání a je třeba z utržených peněz odvádět daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění. Přes protesty kynologů je chov psů na prodej je v ČR zcela legální, a pokud se o své pejsky budete dobře starat, může být pro vás tento způsob podnikání opravdu zlatý důl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *